Book your free in-home consultation today.
An affordable, fuss-free option, with style and superior durability for a floor that will always look as good as the day you put it down. This semi-professional collection is ideal for high traffic areas such as entrances and living/family rooms. Traffic 200 has an extreme protection surface treatment so your floor is extra resistant to scuffs and scratches and easy to keep clean.
| Acoustic Performance | 13 dB (ISO 717/2) |
| Eco-labels | A+ Emissions,Contains Recycled Material,E1 Emissions,EPD,Floor Score,GreenTag,ISO 14001,ISO 9001,Low VOC,MHS,Phthalate Free,Re.form,Recyclable |
| Recycled Content | 27% |
| Slip Resistance | Timber Look COF 0.53, Mineral Look COF 0.47 (AS/NZS 4586:2014) |
| Surface Treatment | TopClean |
| Thickness | 2mm |
| Wear Layer (mm) | 0.40 mm |
| Stain Resistance | Excellent |
| Thermal Resistance | 0.020 m2.K/W |
| VOC | Gold‚≤ 100µg/m3 (EN 16516) |
| Width | 2m, 4m |
Oranganui Flooring prides itself on providing quality flooring services in the Wellington Region. For more information, please get in touch.
2026 © Oranganui Flooring Limited