Book your free in-home consultation today.
The Trend TX vinyl collection is an affordable flooring solution for a quick and easy renovation as it can be loose laid. The special textile backing ensures that little defects from uneven subfloors don’t show through, while also providing extra thermal and acoustic underfoot comfort. Trend TX features an easy to clean surface and with an acoustic sound absorption of 13dB it helps create a cozy home.
| Acoustic Performance | 16 dB (ISO 717/2) |
| Eco-labels | 100% Recyclable,A+ Emissions,E1 Emissions,Floor Score,ISO 14001,ISO 9001,Low VOC,Phthalate Free |
| Finish/Texture | Smooth |
| Slip Resistance | Acceptable Solution |
| Surface Treatment | Extreme Protection |
| Thickness | 2.5mm |
| Wear Layer (mm) | 0.25 mm |
| Thermal Resistance | 0.025 m²•K/W (ISO 8302) |
| VOC | A+ |
| Width | 2m |
Oranganui Flooring prides itself on providing quality flooring services in the Wellington Region. For more information, please get in touch.
2026 © Oranganui Flooring Limited