Book your free in-home consultation today.
This carpet offers both style and durability with its rich texture, subtle colour variance, and its high resistance to stains, moisture, and insect damage, it’s the perfect carpet for high-traffic areas and is rated extra heavy-duty for residential settings ensuring its longevity.
| Eco-labels | ISO 14001,ISO 9001 |
| Finish/Texture | Textured |
| Pattern | Textured |
| Slip Resistance | Acceptable Solution |
| Static Electrical Discharge | Will not generate static electricity |
| Thickness | 11.5mm |
| Pile Weight | 35oz |
| Laying Direction | Straight |
| Pattern Repeat | Length:20mm Width:10mm |
| Stain Resistance | Excellent |
| Style | Textured Tufted Loop Pile |
| Thermal Resistance | Not tested |
| VOC | No VOC’s |
| Width | 3.66m |
Technical Information:
Test Reports:
Jacobsen Andes Peak Fire Test Report
Installation & Maintenance:
Environmental Information:
Oranganui Flooring prides itself on providing quality flooring services in the Wellington Region. For more information, please get in touch.
2026 © Oranganui Flooring Limited