Book your free in-home consultation today.
Experience the epitome of luxury and durability with Regal Park Cut Pile Carpet. With a plush 13mm pile height and a durable 55oz weight, this carpet offers indulgent comfort and lasting beauty. Its 1/8″ gauge showcases precision craftsmanship, while the ACCS rating of 6 stars for residential use ensure its ability to withstand high foot traffic. The ECS Level 3 certification guarantees low emissions, while the 100% solution-dyed nylon composition resists stains and fading. Regal Park elevates your space with regal sophistication.
| Eco-labels | ECS,ISO 9001 |
| Finish/Texture | Cut Pile Soft Touch |
| Slip Resistance | Acceptable Solution |
| Thickness | 15mm |
| Pile Weight | 55oz |
| Style | Cut Pile Soft Touch |
| Thermal Resistance | Not tested |
| VOC | Not tested |
| Width | 3.66m |
Technical Information:
Test Reports:
Installation & Maintenance:
Jacobsen Carpet Warranty Care Maintenance
Environmental Information:
Oranganui Flooring prides itself on providing quality flooring services in the Wellington Region. For more information, please get in touch.
2026 © Oranganui Flooring Limited