Book your free in-home consultation today.
Langhorne Hut is a contemporary textured multi-level loop pile carpet that features a hard-wearing linear design and a modern colour palette. Its high resistance to stains and fading makes it an ideal choice for areas that require wheels, high-traffic areas and commercial applications.
| Eco-labels | ISO 14001,ISO 9001 |
| Finish/Texture | ISO 14001,ISO 9001 |
| Pattern | Textured |
| Slip Resistance | Acceptable Solution |
| Static Electrical Discharge | Will not generate static electricity |
| Thickness | 8.5mm |
| Pile Weight | 30oz |
| Laying Direction | Straight |
| Pattern Repeat | Length:20mm Width:10mm |
| Stain Resistance | Excellent |
| Style | Textured Tufted Loop Pile |
| Thermal Resistance | Not tested |
| VOC | No VOC’s |
| Width | 3.66m |
Technical Information:
Jacobsen Langhorne Hut Datasheet
Test Reports:
Jacobsen Fire Test Langhorn Hut
Installation & Maintenance:
Environmental Information:
EC Carpets VOC Emissions Solution Dyed Nylon
Oranganui Flooring prides itself on providing quality flooring services in the Wellington Region. For more information, please get in touch.
2026 © Oranganui Flooring Limited