Book your free in-home consultation today.
Quick to install, Korlok offers premium low-profile flooring equipped with 5G technology. Built for durability and mirroring the natural allure of wood and stone.
| Acoustic Performance | 21dB |
| Eco-labels | EPD,Floor Score,Green Star,Home Star,ISO 14001,ISO 9001,Low VOC,Phthalate Free |
| Finish/Texture | Stone |
| Pattern | Stone |
| Slip Resistance | SRV 32 (AS 4586:2013) |
| Surface Treatment | K-Guard+ PU coating |
| Thickness | 6.5mm |
| Wear Layer (mm) | 0.55mm |
| Thermal Resistance | 0.0515 m²K/W (ISO 8302) |
| VOC | Low VOC |
Technical Information:
Oranganui Flooring prides itself on providing quality flooring services in the Wellington Region. For more information, please get in touch.
2026 © Oranganui Flooring Limited