Book your free in-home consultation today.
Traffic 250 offers a refined vinyl flooring collection of warm and natural decors in wood and concrete designs to create a reassuring and home like environment.
| Acoustic Performance | 14dB |
| Eco-labels | A+ Emissions,Best Practice PVC,Contains Recycled Material,E1 Emissions,EPD,Floor Score,Green Star,GreenTag,Home Star,ISO 14001,ISO 9001,Low VOC,MHS,Phthalate Free,Re.form,Recyclable |
| Finish/Texture | Smooth |
| Recycled Content | 16% |
| Slip Resistance | SRV 33 (AS/NZS 4586:2013) |
| Surface Treatment | Top Clean XP |
| Thickness | 2.5mm |
| Wear Layer (mm) | 0.70 mm |
| Stain Resistance | Excellent |
| Thermal Resistance | 0,020 m²•K/W (ISO 10456) |
| VOC | Gold‚≤ 100µg/m3 (EN 16516) |
| Width | 2m |
Technical Information:
Jacobsen Datasheet Residential Vinyl Traffic 250
Test Reports:
Tarkett Fire Test Traffic 250 2010
Oranganui Flooring prides itself on providing quality flooring services in the Wellington Region. For more information, please get in touch.
2026 © Oranganui Flooring Limited