Book your free in-home consultation today.
Step into a world of extraordinary luxury and unrivaled durability with Vista Cut Pile Carpet. With a magnificent 14.5mm pile height and a substantial 66oz weight, this carpet envelops your senses in pure indulgence and lasting beauty. Crafted from 100% solution-dyed nylon, it resists stains and fading, maintaining its vibrant allure for years to come. Unleash the extraordinary in your space with the inspirational allure of Vista Cut Pile Carpet.
| Eco-labels | Sensitive Choice Approved |
| Finish/Texture | Semi soft |
| Pattern | Solid |
| Slip Resistance | Acceptable Solution |
| Static Electrical Discharge | Will not generate static electricity |
| Surface Treatment | Active Care, Carpet Shield, Ultra Fresh |
| Thickness | 14.5mm |
| Pile Weight | 66oz |
| Laying Direction | Straight |
| Stain Resistance | Excellent |
| Style | Cut Pile Hard Twist |
| Thermal Resistance | Not tested |
| VOC | No VOC’s |
| Width | 3.66m |
Technical Information:
Test Reports:
Breathe Easy Vista Sorrento Bay Fire Test
Installation & Maintenance:
Jacobsen Carpet Warranty Care Maintenance
Environmental Information:
Breathe Easy Vista Environmental Certification Scheme
Oranganui Flooring prides itself on providing quality flooring services in the Wellington Region. For more information, please get in touch.
2026 © Oranganui Flooring Limited