Book your free in-home consultation today.
Opus offers contemporary wood and stone designs in a gluedown installation format. Oak, walnut, concrete and limestone looks are all represented.
| Acoustic Performance | _Lw = 2 dB(EN ISO 717-2/EN ISO 140-8) |
| Eco-labels | Best Practice PVC,EPD,Floor Score,Green Star,GreenTag,ISO 14001,ISO 9001,Low VOC |
| Directional Pattern | True |
| Finish/Texture | Wood Grain |
| Pattern | Wood Grain |
| Slip Resistance | Refer to Quick Guide Slip Tests – Opus |
| Surface Treatment | K-Guard+ PU coating |
| Thickness | 2.5mm |
| Wear Layer | 0.55 mm |
| Thermal Resistance | 0.0097 m2 K/W (ISO 8302) |
| VOC | Low VOC |
Oranganui Flooring prides itself on providing quality flooring services in the Wellington Region. For more information, please get in touch.
2026 © Oranganui Flooring Limited