Book your free in-home consultation today.
An affordable, fuss-free option, with style and superior durability for a floor that will always look as good as the day you put it down. Iconik 240 is a great option for kitchens and living rooms and features an extreme protection surface treatment so the floor is resistant to scuffs and scratches and is easy to keep clean.
| Acoustic Performance | 16 dB (ISO 717/2) |
| Eco-labels | A+ Emissions,Contains Recycled Material,E1 Emissions,EPD,Floor Score,GreenTag,ISO 14001,ISO 9001,Low VOC,MHS,Phthalate Free,Re.form,Recyclable |
| Recycled Content | 17% |
| Slip Resistance | Acceptable Solution |
| Surface Treatment | Extreme Protection |
| Thickness | 2.4mm |
| Wear Layer (mm) | 0.35 mm |
| Stain Resistance | Excellent |
| Thermal Resistance | 0,030 m²•K/W (ISO 10456) |
| VOC | Gold‚≤ 100µg/m3 (EN 16516) |
| Width | 4m |
Oranganui Flooring prides itself on providing quality flooring services in the Wellington Region. For more information, please get in touch.
2026 © Oranganui Flooring Limited