Book your free in-home consultation today.
The high quality, track resistance and rich texture of Orchard provides a soft and flexible foundation for a wide range of modern interior design themes.
| Eco-labels | ISO 14001,ISO 9001 |
| Finish/Texture | ISO 14001,ISO 9001 |
| Slip Resistance | Acceptable Solution |
| Thickness | 9.5mm |
| Pile Weight | 32oz |
| Style | Textured Tufted Loop Pile |
| Thermal Resistance | Not tested |
| VOC | 86.3 µg/m2.h (ISO 10580) |
| Width | 3.66m |
Technical Information:
Test Reports:
Orchard NZ AWTA Fire Test 32oz Loop
Orchard AUS AWTA Fire Test 32oz Loop
Oranganui Flooring prides itself on providing quality flooring services in the Wellington Region. For more information, please get in touch.
2026 © Oranganui Flooring Limited